Google Gözüyle SEO’ya Bakmak
Sadece hedef kelimeden hit alabilmek için açılan Başlıklar:

SEO sitesi olan bir arkadaşımız yazacak konu bulamıyor ve bir başlık açıyor. Başlık şöyle: “Google artık Alexa’yı kaale almıyor” ve ova aynen bu biçimde devam ediyor; “Alexa Google gözünde bitmiştir, bundan sonra Alexa değerinin hiçbir önemi yoktur.” Hayde! Google; Alexa benzeri bir siteyi kaale almayacakta, senin sırf hit almak adına açtığın başlığımı kaale alacak. Kendi sitesinde yazmakla kalmadığı gibi, gidiyor bir de tüm web master forumlarında bu başlığı açıp altına kaynak göstererek sözde seo uygulamalarına devam ediyor. Hem açtığın başlık hatalı, hem verdiği bilgi, hem de yaptığın uygulama hatalıdır.

Ardından bu bireylerin yazdığı yazıları, kendi sitelerini Google’de üst sıraya çıkartmak arzulayan arkadaşlar okuyup ciddiye almaktadır. Bir SEO Uzmanı düşünün; yazdığı ova 3 satır, yazıda kendi sitesine “SEO” kelimesinden üç link vermiş, yazının başında 1 kere makalenin ismini geçirmiş, bir de sonunda eklemiş; Sözde SEO Uygulamalarıbaşlıklı yazımda seo, seo uygulamaları, sözde seo konusunda bilgiler verilmekte. Bunu okuyan arkadaşlarda aynısını kendi sitelerinde uygulayınca, ortaya çöplüğe dönmüş ve uzun zamanlı başarıyı asla yakalayamayacak olan siteler çıkıyor. Emekler boşa gidiyor. Arkadaşlar SEO denilen şey böyle bir şey değil, zaten hiç bir piyasada böyle bir komedinin ismi tecrübeli olarak nitelendirilemez.

Eskiden SEO nasıl yapılmakta idi?

Bundan 6 – 7 yıl öncesinde SEO uygulaması denilen şey tamamen footer backlinkten ibaretti. şayet iyi bir forum sitesinden backlink alırsanız, kendi sitenize 1000’lerce backlink geldiği için; siteniz çok seri bir biçimde hedef kelimesinde birinci olabiliyordu. Bundan 4 -5 yıl evvela ise, Google yalnızca backlink sayısına izlemeyi bıraktı. 4 – 5 değişik kriterde siteleri analiz etmeye başlanmıştır ve bunlardan biride Alexa ederi idi. zamanımızda ise bu değer 40’lara çıktı. Yani bir üst paragrafta anlattığım başlık yanlış. Başlık şöyle olmalıydı. “Google artık Alexa değerini eskisi kadar kıymetli kılmıyor” şayet böyle bir başlık ve altına gerçekten bilgilendirici bir makale görseydim. Helal olsun bu insan, SEO konusunda gerçekten kişilere bilgi vermeye çalışıyor derdim. eğer ben bunu deseydim, benim gibi düşünen yüzlerce kişi daha aynısını sıkıntısı. eğer yüzlerce kişi aynısını deseydi, Google’de inanın lütfen aynısını sıkıntısı. işte Google’nin sitelere bakışı artık tamamen bununla ibarettir.

bundan böyle Google bilgiye doymaya başlanmıştır. Bundan 4 yıl önce yalnızca bir konuya yönelik açtığım site, özgün içerik girerek 1. sıraya geliyor ve PR kıymeti birkaç basit eklemeyle üç – 4 olabiliyordu. zamanımızda istediğiniz kadar orijinal içerik yazın siteniz hiçbir hedef kelimede çıkmaz. Eskiden bir sitenin Alexa değerini ayrıcalıklı methodlar kullanarak düşürdüğünüzde gene sitenizde gözle görülmektedir bir ivmelenme görebiliyordunuz. şimdi tek başına Alexa değerini düşürün yine bir şey anlatım etmez. Bu konu için Akif Tufan’ın SEO için Backlink fazla mt. ciddi? Yazısına bir göz atın derim. Bu makaledeki açıklama aslında şuan benim ifade etmek istediğimle tıpkı noktaya geliyor. SEO benzeri rekabetin çok bulunduğu bir kelimede, Backlink sayısı ve Alexa ederi çok daha fazla olan sitelerin, öteki sitelerden aşağıda çıktığını görüyoruz. Zaten Google mantığı da burada devreye giriyor. Bu misal Google’nin sitelerin yaptığı SEO uygulamasında sırf backlink sayısına, yalnızca Alexa değerlerine veya sırf her hangi başka bir kritere bakmadığının en güzel örneği şahsen.
Google gibi Düşünebilmek:

Dediğim benzeri Google’nin şuan kullandığı argoritma bundan 3 yıl öncede Google’nin elinde mevcuttu. lakin o süre bilgiye aç olduğu için tam anlamıyla süzgeçten geçirmiyordu. Gördüğü her şeyi hafızasına almak ve öğrenmek istiyordu. bundan böyle doydu.

şöyle düşünün, eskiden SEO kelimesi üzerine yazan 2-üç site varken. şuan en az 200 site var. bundan böyle Google Türkiye’de SEO meselesinde verilen bilgilere doydu veartık fazla daha eleyici davranacaktır. Bunu yaparken mevcut SEO sitelerinin oldukça çok kriteri tek tek inceleyecektir. Backlink sayısı, backlink gücü, sitede kalma süresi, pagerank ederi, trustrank ederi, alexa kıymeti, site kodlamasındaki özgünlük, referans veren site sayısı benzeri bir fazla farklı kriter; Google gözünde değerlendirilecektir.

artık uzun süreli ve kalıcı başarılar elde etmek istiyorsanız bir konu ile ilgili gerçekten özgün bilgiler vermeniz zaruridir. fakat Google gözünde bu bitti, bundan böyle PR ederi önemsiz, Backlink’ler önemini yitirdi gibi başlıklar özgün makale değildir. Bunlar hatalı ve bilgi eksiklikleri dolu yazılardır. orijinal içerik denilen şey ise, bireyin bir konu ile ilgili doğru kriterleri öğrendikten sonra, onu kendi yorumuyla okurlarına aktarmasıdır. eğer bir vasıtası tanıyorsanız ve o aracın motoru 2.0 Turbo ise; bunu 1.8 Turbo olarak ifade etmek özgünlük değil, yalancılık ve kişileri kandırmaya yönelmektir.

Başarılı Bir SEO Uygulaması nasıl yapılmaktadır?

ilk olarak yurdumuzda en çok yapılan hata, şimdilik bir site açayım belirli bir seviyeye gelince tasarımsal ve kodsal şekilde daha kaliteli duruma getiririm. şayet bir erek adına site açıyorsanız; bunu ilk adımı olan kodlamayı ve tasarım uygulamalarını en kaliteli biçimde yerine getirmelisiniz. Siz bir inşaat mühendisi düşünün; binanın temel noktasını bina bittikten ve daireler satıldıktan sonra kazandığım parayla atarım diyen? tıpkı hal siteler arasında geçerlidir. sorunsuz ve yüzde yüz legal bir kodlama üzerine işlenmiş bir tasarım, sizlerin rakiplerinize göre her zaman 1 adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Ardından kaliteli ve tam olarak konunuzla alakalı içerikler girmeye çalışın. Bunu yaparken, siteye fazla yazı gireyim diye değil; gerçekten bu konu ile ilgili hem ben öğreneyim, hem de okuyanlara öğreteyim diyerek yazın. Yazmadan önce araştırın, öğrenin, detaylarına inin, konu bütünlüğünü koparmayın ve giren kişinin o yazıyı okuduktan sonra makalelerinize verdiğiniz emeği görüp altına yorum yapmasını sağlayın. bu şekilde web master forumlarında karşılıklı yorum atılır tüm gece diye bağırmanıza gerek kalmaz. Ve gelen yorumların her bir tanesi o makaleye kıymet katacak yorumlar olur.

Siteye belirli bir süre backlink çalışması yapmayın ve sadece sosyal medya platformlarında sitenizi yayın. Bu işlem zaten sitenize lüzumlu ivmelenmeyi kazandıracak ve index hızınızı arttıracaktır. Ardından sadece site konularınızla ilgili yazıların altına yorumlar yapın. fakat bu yorumlar “süper, teşekkürler, sağol” tarzı olmasın, o içerik konusunda gerçek yorumunuzu ve bilgilerinizi aktarın. inanınki ki bu yorum, yaptığınız 30 yabancı site altına yorumdan değerlidir.

Site belirli bir içerik sayısına ulaştığında ise, SEO Teknikleri sitesinde anlatılan bir çok backlink çalışmalarını yavaş yavaş uygulamaya başlayın. Asla 200 forumda tanıtım açmayın, yalnızca sitenizle alakalı forumlarda tanıtım açın. Asla 200 yorum yapmayın, yalnızca sitenizle alakalı sitelerin makaleleri altına yorum yapın. Asla gereksiz yerlerden backlinkler alıp kendi sitenizi de Google gözünde değersiz duyuru etmeyin. sırf sitenizin içeriği hakkında ve kaliteli sitelerden backlink alın.

SEO çalışmalarınıza bu biçimde devam ettiğiniz zaman göreceksiniz ki; siteniz belirli bir süre sonra asla sıralama kaybı yaşamayacak ve güçlü temeller üzerine inşa edilmiş bir eser olacaktır. diğer rakipleriniz her algoritma değişikliğinde sallanırken. Siz orada sabit şekilde kalacaksınız. Google gözüyle SEO’ya bakmak bu olmaktadır. Doğru olan da budur zaten.

Son olarak asla unutmayın ki; her kuruluş gibi Google’nin misyonu ve hedefleri bulunur. Misyonu dünya insanlığına en doğru, en hızlı bilgiyi ulaştırmaktır. Hedefleri arasındaki en önemli kriter ise, her şirket benzeri kar etmek ve her sene cirosunu arttırabilmektir.